You are currently viewing Godišnjica premijere filma Dan kad je Zemlja stala Roberta Wisea

Godišnjica premijere filma Dan kad je Zemlja stala Roberta Wisea

Na današnji dan, 18. rujna 1951. godine u New Yorku održala se premijera čuvenog znanstvenofantastičnog filma “Dan kad je Zemlja stala” (The Day the Earth Stood Still), u kojem glume Michael Rennie, Patricia Neal, Hugh Marlowe, Sam Jaffe, Billy Gray, Frances Bavier, Lock Martin i drugi.

Edmund H. North, koji je nekoć bio časnik američke vojske, scenarij je prema kratkoj priči “Farewell to the Master” Harryja Batesa napisao kao protest protiv širenja nuklearnog naoružanja u vrijeme hladnog rata. On je lik Klaatua zamislio kao novoga Krista, ali cenzura nije dopustila da se u tome ide predaleko. Redatelj Robert Wise nije bio svjestan scenaristove namjere dok je snimao film pa je usporedba gotovo neprimjetna. Publika je dobro prihvatila mirovnu poruku “ubilačkom ljudskom rodu” te je film zadržao popularnost do danas…

U Washington se spusti golemi leteći tanjur koji odmah okruže znatiželjnici, ali i mnoštvo teško naoružanih vojnika s tenkovima. Iz svemirskog broda izađe visoko čovjekoliko biće s nekim predmetom u ruci. Napeti vojnik pogodi ga u ruku koja je držala predmet. Stvorenje se sruši, a iza njega se pojavi divovski robot koji podsjeća na srednjovjekovnog viteza u modernom oklopu. Kroz prorez za oči ispusti zrake koje vojnicima rastope i oružje i tenkove. Ranjeni svemirac stigne izreći na engleskome da je došao u mirovnoj misiji i da je onaj predmet bio dar za američkoga predsjednika. Nakon toga odvedu ga u vojnu bolnicu, gdje liječnici otkriju da ima ljudsku građu tijela. Zaključe da bi mogao imati oko 38, ali on im kaže da mu je 78 godina. Sa svog planeta putovao je oko pet mjeseci i preletio više od 400 milijuna kilometara. Vrlo brzo njegova rana nestane. Posjeti ga predsjednikov izaslanik, kojeg zamoli da hitno organizira sastanak svih svjetskih državnika jer im nosi poruku koja se tiče cijelog svijeta. Već drugog dana stigne mu odgovor da se te ljude ne može okupiti ni u Ujedinjenim narodima, jer nisu sve države članice te organizacije, a mnoge su zemlje ili u ratu ili u vrlo napetim odnosima. Te noći svemirac, kojem je ime Klaatu (M. Rennie), pobjegne iz bolnice, preodjene se i uđe u jedan pansion, gdje upozna druge stanare, među njima i udovicu Helen Benson (P. Neal), čiji je muž poginuo u ratu. Ona tu stanuje sa sinom, dječakom po imenu Bobby (B. Gray). Hoda s Tomom Stevensom (H. Marlowe), s kojim drugog dana ode na izlet. Klaatu se po gradu prošeta s Bobbyjem, koji je vrlo inteligentan. Istodobno, Amerikom se širi strah od svemirskog bića koje je nestalo. Leteći tanjur čuva vojska, a ispred letjelice nepomično i dalje stoji robot. Dječak spomene Klaatuu da je najveći američki znanstvenik profesor Jacob Barnhardt (S. Jaffe). Klaatu stupi u vezu s profesorom i zamoli ga da pred svemirskim brodom organizira sastanak najvećih svjetskih znanstvenika, koji će shvatiti ozbiljnost njegove poruke. S profesorom se dogovori da će i učiniti nešto što će na bezopasan način pokazati stanovnicima Zemlje kakvu moć ima, kako bi ga ozbiljno shvatili…

Kad je glasoviti autor znanstvenofantastičnih romana i scenarist “Odiseje u svemiru” Arthur C. Clarke načinio listu najboljih znanstvenofantastičnih filmova svih vremena, “Dan kad je Zemlja stala” stavio je na sedmo mjesto. “Odiseja” je bila na osmome. Redatelj Robert Wise (1914. – 2005.) počeo je karijeru kao montažer (montirao je i Wellesova “Građanina Kanea”). Režirati je počeo 1944. godine. Od tada do smrti snimio je četrdesetak vrlo dobrih filmova različitih žanrova. Neki su bili vrlo uspješni, primjerice “Moje pjesme, moji snovi” (1965.).

Goran Čelig